Cena platyny

Od pogardy do zachwytu
Początki platyny były bardzo burzliwe, traktowana spośród pogardą od momentu jej odkrycia czyli XVIII wieku. Uznawana przez ludzi za bezwartościową odmianę srebra natomiast następnie nastał XX wiek i stała się królową metali szlachetnych, której nie sposób nie rozpoznać w pięknych jubilerskich wyrobach. Sama platyna występuje 30 razy rzadziej niżeli złoto, ciesząc oko szlachetna bielą i srebrzystym blaskiem. Nie spotkamy jej w Europie, jednak szczególnie ją doceniamy za jej właściwości fizyczne i chemiczne.
Jak bardzo cenimy platynę ?
Najbardziej rzetelne informacje na temat ceny platyny można dostać za pośrednictwem Londyńskiego Stowarzyszenia Rynku Kruszców jacy o 9:00 i 14:00 czasu lokalnego ustalają jej cenę.
Stawka platyny w stosunku do roku 2010 spadła o połowę. W wrześniu 2021 roku uncja platyny kosztuje 929,80USD. Uncja jest poza układową jednostką masy lub objętości płynów, wykorzystywana jako jednostka wagi metali szlachetnych, w przeliczeniu 1 uncja to 437,5 gramy. W porównaniu do całego miesiąca cena platyny zanotowała spadek na wartości o 0,96% Natomiast porównując jej cenę w przeciągu okresu 1 roku czasu tu jeszcze zauważamy spadek jednak mniejszy – wynosi on -0,48%.
Co faktycznie oddziałuje na cenę platyny
Cena platyny uwarunkowana jest od podobnych czynników, które oddziałują na wartość srebra czy złota. ale co tak naprawdę na nią oddziałuje ? Na cenę platyny oddziałują trendy ekonomiczne, postęp technologiczny i inflacja. Jest to jednak bardzo intuicyjne dla nas, jednak to nie wszelkie czynniki.
Cena platyny uwarunkowana jest jeszcze od wpływy Republiki Południowej Afryki i przemysłu motoryzacyjnego, co stanowi szczególnie oryginalne czynniki, natomiast czemu one? RPA jest międzynarodowym liderem zasobów platyny, powstanie jakichkolwiek zawahań na ich rynku bezpośrednio oddziałuje na jej cenę. W motoryzacji platyna wykorzystywana jest do produkcji katalizatorów, szacunkowo aż połowa złóż owego metalu jest tam stosowana, dlatego skoro rynek motoryzacyjny na świecie będzie osłabiony cena platyny się przemieni.

Ten wpis został opublikowany w kategorii szkoly Usługi i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *